Festival Awards

Oxygen

Adem

by Hans Van Nuffel

(, , )

in

The Tree of Life

The Tree of Life

by Terrence Malick

(USA, 2011, 139 mins)

in

She Monkeys

Apflickorna

by Lisa Aschan

(Sweden, 2011, 83 mins)

in 34th Göteborg International Film Festival

How I Ended This Summer

Kak va provyol etim letom

by Aleksei Popogrebsky

(Russia, 2010, 130 mins)

in 21st Tromso International Film Festival

The Turin Horse

A torinói ló

by Béla Tarr

(Hungary/ France/ Germany/ Switzerland/ USA, 2011, 146 mins)

in 23rd Palm Springs International Film Festival

Of Gods and Men

Des hommes et des dieux

by Xavier Beauvois

(France, 2010, 122 mins)

in 37th Göteborg International Film Festival

A Useful Life

La vida útil

by Federico Veiroj

(Uruguay, 2010, 63 mins)

in 51st Cartagena International Film Festival

Top Floor Left Wing

Dernier étage gauche gauche

by Angelo Cianci

(France/ Luxembourg, 2010, 110 mins)

in 61st Berlinale - Berlin International Film Festival

Bleak Night

Pasookkoon

by Yoon Sung-hyun

(South Korea, 2010, 116 mins)

in 35th Hong Kong International Film Festival

Poetry

Shi

by Lee Chang-dong

(South Korea, 2010, 139 mins)

in 25th Fribourg International Film Festival

Only the Words Continue

Mono oi lekseis sinehizoun

by Kalliopi Legaki

(Greece, 2011, 53 mins)

in 13rd Thessaloniki Documentary Film Festival

Sound of Noise

Sound of Noise

by Ola Simonsson

(France/ Sweden, 2010, 102 mins)

in 15th Sofia International Film Festival

Amnesty

Amnistia

by Bujar Alimani

(Albania/ Greece/ France, 2011, 83 mins)

in 12nd Lecce Festival of European Cinema

May They Rest in Revolt (Figures of War)

Qu'ils reposent en révolte (Des figures de guerre)

by Sylvain George

(France, 2010, 150 mins)

in 13rd Buenos Aires International Festival of Independent Cinema

A Stoker

Kochegar

by Aleksey Balabanov

(Russia, 2010, 87 mins)

in 11st goEast Film Festival

Norwegian Wood

Noruwei no mori

by Tran Anh Hung

(Japan, 2010, 133 mins)

in 30th Istanbul International Film Festival

Press

Press

by Sedat Yilmaz

(Turkey, 2010, 100 mins)

in 30th Istanbul International Film Festival

1994

1994

by Kaveh Tehrani

(Norway/ Iran, 2010, 29 mins)

in 51st Krakow Film Festival

The Minister

L'Exercice de l'état

by Pierre Schoeller

(France/ Belgium, 2011, 115 mins)

in 64th Cannes Film Festival

Le Havre

Le Havre

by Aki Kaurismaki

(Finland/ France/ Germany, 2011, 93 mins)

in 64th Cannes Film Festival

Take Shelter

Take Shelter

by Jeff Nichols

(USA, 2011, 121 mins)

in 64th Cannes Film Festival

The Waves

Las olas

by Alberto Morais

(Spain, 2011, 95 mins)

in 33rd Moscow International Film Festival

Collaborator

Collaborator

by Martin Donovan

(Canada/ USA, 2011, 87 mins)

in 46th Karlovy Vary International Film Festival

Two Years at Sea

Two Years at Sea

by Ben Rivers

(UK, 2011, 88 mins)

in 68th Venice Film Festival

Black Thursday

Czarny czwartek. Janek Wisniewski padl

by Antoni Krauze

(Poland, 2011, 105 mins)

in 35th Montreal World Film Festival

North Sea Texas

Noordzee, Texas

by Bavo Defurne

(Belgium, 2011, 94 mins)

in 35th Montreal World Film Festival

Wedding in Bessarabia

Nunta in Basarabia

by Napoleon Helmis

(Romania/ Moldova/ Luxembourg, 2009, 92 mins)

in 4th Durres International Film Summerfest

Back to Stay

Abrir puertas y ventanas

by Milagros Mumenthaler

(Argentina/ Switzerland/ Netherlands, 2011, 99 mins)

in 64th Locarno International Film Festival

Volcano

Eldfjall

by Rúnar Rúnarsson

(Iceland/ Denmark, 2011, 99 mins)

in 8th Reykjavík International Film Festival

Blood of My Blood (2011)

Sangue do Meu Sangue

by Joao Canijo

(Portugal, 2011, 131 mins)

in 58th San Sebastian International Film Festival

Avalon

Avalon

by Axel Petersén

(Sweden, 2011, 79 mins)

in 36th Toronto International Film Festival

A Separation

Jodaeiye Nader az Simin

by Asghar Farhadi

(Iran, 2011, 123 mins)

in 21st Riga International Film Forum Arsenals

The First Man

Le premier homme

by Gianni Amelio

(France/ Algeria/ Italy, 2011, 101 mins)

in 36th Toronto International Film Festival

Graveyard Keeper's Daughter

Surnuaiavahi tütar

by Katrin Laur

(Estonia/ Finland, 2011, 100 mins)

in 21st Riga International Film Forum Arsenals

Avé

Avé

by Konstantin Bojanov

(Bulgaria, 2011, 86 mins)

in 27th Warsaw International Film Festival

El Gusto

El Gusto

by Safinez Bousbia

(Ireland, 2011, 88 mins)

in 5th Abu Dhabi Film Festival

Southwest

Sudoeste

by Eduardo Nunes

(Brazil, 2012, 128 mins)

in 24th Toulouse Latin American Film Festival

The Piano in a Factory

Gang de qin

by Meng Zhang

(China, 2010, 119 mins)

in 48th Taipei Golden Horse Film Festiva

The Salesman

Le vendeur

by Sébastien Pilote

(Canada, 2011, 107 mins)

in 29th Torino Film Festival

On the Edge

Sur la planche

by Leila Kilani

(Morocco/ France/ Germany, 2011, 110 mins)

in 21st Oslo Films from the South Festival

Barzakh

Barzakh

by Mantas Kvedaravicius

(Finland/ Lithuania, 2011, 59 mins)

in 15th Black Nights Film Festival

Found Memories

Histórias que Só Existem Quando Lembradas

by Júlia Murat

(Brazil/ Argentina/ France, 2011, 98 mins)

in 22nd Ljubljana International Film Festival

Terri

Terri

by Azazel Jacobs

(USA, 2011, 105 mins)

in 49th Gijón International Film Festival

The Tiniest Place

El lugar más pequeño

by Tatiana Huezo Sánchez

(Mexico, 2011, 100 mins)

in 26th Mar Del Plata International Film Festival

Eighty Letters

Osmdesát dopisu

by Vaclav Kadrnka

(Czech Republic, 2011, 75 mins)

in 52nd Thessaloniki International Film Festival

Tinker Tailor Soldier Spy

Tinker Tailor Soldier Spy

by Tomas Alfredson

(France/ UK/ Germany, 2011, 127 mins)

in 22nd Stockholm Film Festival

Abu, Son Of Adam

Adaminte Makan Abu

by Salim Ahmed

(India, 2011, 101 mins)

in 16th Kerala Internatipnal Film Festival

Las Acacias

Las Acacias

by Pablo Giorgelli

(Argentina/ Spain, 2011, 82 mins)

in 13rd Bratislava International Film Festival

Future Lasts Forever

Gelecek Uzun Sürer

by Özcan Alper

(Turkey/ France/ Germany, 2011, 108 mins)

in 16th Kerala Internatipnal Film Festival

Habibi

Habibi

by Susan Youssef

(Netherlands/ Palestine/ USA/ United Arab Emirates, 2011, 85 mins)

in 8th Dubai International Film Festival

Marcedes

Marcedes

by Hady Zaccak

(Lebanon, 2011, 68 mins)

in 8th Dubai International Film Festival

The Road to Paradise

Sur la route du paradis

by Uda Benyamina

(France, 2011, 43 mins)

in 8th Dubai International Film Festival

Bonsái

Bonsái

by Christián Jiménez

(Chile/ France/ Argentina/ Portugal, 2011, 95 mins)

in 33rd International Festival of New Latin American Cinema, Havana