Festival Awards

The White Ribbon

Das weisse Band

by Michael Haneke

(Germany, Austria, France, Italy, Canada, 2009, 144 min)

in

Blind Pig Who Wants to Fly

Babi Buta Yang Ingin Terbang

by Edwin

(Indonesia, 2008, 77 mins)

in 38th Rotterdam International Film Festival

The Blessing

Velsignelsen

by Heidi Maria Faisst

(Denmark, 2009, 75 mins)

in 32nd Goteborg International Film Festival

Love Exposure

Ai no mukidashi

by Sono Sion

(Japan, 2008, 237 mins)

in 59th Berlinale

North

Nord

by Rune Denstadt Langlo

(Norway, 2009, 79 mins)

in 59th Berlinale

Revanche

Revanche

by Götz Spielmann

(Austria, 2008, 121 mins)

in 19th Tromsø International Film Festival

A Northern Chinese Girl

Dong Bei, Dong Bei

by Zou Peng

(China, 2009, 81 mins)

in 33rd Hong Kong

The Milk of Sorrow

La teta asustada

by Claudia Llosa

(Peru/Spain, 2009, 95 mins)

in 59th Berlinale

The Fly

Mukha

by Vladimir Kott

(Russia, 2008, 107 mins)

in 10th Lecce Festival of European Cinema

Extraordinary Stories

Historias extraordinarias

by Mariano Llinás

(Argentina, 2008, 252 mins)

in 21st Toulouse Rencontres des Cinémas d'Amérique Latine

The Maid

La nana

by Sebastián Silva

(Chile, 2009, 95 mins)

in 24th Guadalajara Film Festival

Black Sheep

Oveja negra

by Humberto Hinojosa Ozcariz

(Mexico, 2009, 85 mins)

in 24th Guadalajara Film Festival

Involuntary

De Ofrivilliga

by Ruben Ostlund

(Sweden/ France, 2008, 98 mins)

in 21st Palm Springs International Film Festival

Shakespeare and Victor Hugo's Intimacies

Intimidades de Shakespeare y Victor Hugo

by Yulene Olaizola

(Mexico, 2008, 83 mins)

in 5th Mexico City International Contemporary Film Festival

Bathers

Louomeno

by Eva Stefani

(Greece, 2009, 46 mins)

in 11st Thessaloniki Documentary

The Happiest Girl in the World

Cea mai fericita fata din lume

by Radu Jude

(Romania/ Netherlands/ France/ Japan, 2009, 99 mins)

in 13rd Sofia International Film Festival

The Happiest Girl in the World

Cea mai fericita fata din lume

by Radu Jude

(Romania/ Netherlands/ France/ Japan, 2009, 99 mins)

in 51st IndieLisboa - International Independent Film Festival

The Other Bank

Gagma napiri

by George Ovashvili

(Georgia/ Kazakhstan, 2009, 90 mins)

in 21st Palm Springs International Film Festival

My Only Sunshine

Hayat Var

by Reha Erdem

(Turkey, 2008, 121 mins)

in 28th Istanbul International Film Festival

Can Go Through Skin

Kan door huid heen

by Esther Rots

(Netherlands, 2009, 94 mins)

in 8th Transilvania International Film Festival

Milk

Süt

by Semih Kaplanoglu

(Turkey/ France/ Germany, 2008, 102 mins)

in 28th Istanbul International Film Festival

Amreeka

Amreeka

by Cherien Dabis

(USA/ United Arab Emirates/ Canada/ Kuwait/ Jordan, 2009, 96 mins)

in 62nd Cannes Film Festival

The Other Bank

Gagma napiri

by George Ovashvili

(Georgia/ Kazakhstan, 2009, 90 mins)

in 8th Dhaka International Film Festival

Poste Restante

Poste restante

by Marcel Loziński

(Poland, 2009, 14 mins)

in 49th Krakow Film Festival

The White Ribbon

Das weisse Band - Eine deutsche Kindergeschichte

by Michael Haneke

(Germany/ Austria/ France/ Italy, 2009, 144 mins)

in 62nd Cannes Film Festival

Melody for a Street Organ

Melodiya dlya sharmanki

by Kira Muratova

(Ukraine, 2009, 153 mins)

in 31st Moscow International Film Festival

Police, Adjective

Politist, adjectiv

by Corneliu Porumboiu

(Romania, 2009, 115 mins)

in 62nd Cannes Film Festival

Trance

Transe

by Teresa Villaverde

(Italy/ Russia/ France/ Portugal, 2006, 126 mins)

in 12nd Flying Broom International Women's Film Festival

Fish Tank

Fish Tank

by Andrea Arnold

(UK/ Netherlands, 2009, 123 mins)

in 12nd Motovun International Film Festival

Autumn

Sonbahar

by Özcan Alper

(Turkey/ Germany, 2008, 99 mins)

in 6th Golden Apricot Yerevan International Film Festival

Burma VJ - Reporting From A Closed Country

Burma VJ: Reporter i et lukket land

by Anders Ostergaard

(Denmark/ Sweden/ Norway/ UK/ USA/ Germany/ Netherlands/ Israel/ Spain/ Belgium/ Canada, 2008, 84 mins)

in 26th Jerusalem Film Festival

Weaving Girl

Fang zhi gu niang

by Quan'an Wang

(China, 2009, 100 mins)

in 32nd Montreal World Film Festival

Will Not End There

Nije kraj

by Vinko Bresan

(Croatia/ Serbia, 2008, 100 mins)

in 44th Karlovy Vary Film Festival

Ordinary People

Ordinary People

by Vladimir Perisic

(France/ Serbia/ Switzerland/ Netherlands, 2009, 79 mins)

in 13rd Sarajevo Film Festival

The Damned

Los Condenados

by Isaki Lacuesta

(Spain, 2009, 94 mins)

in 57th San Sebastian International Film Festival

Nothing Personal

Nothing Personal

by Larisa Sadilova

(Netherlands/ Ireland, 2009, 85 mins)

in 29th Moscow International Film Festival

The Famous and the Dead

Os Famosos e os Duendes da Morte

by Esmir Filho

(Brazil/ France, 2009, 101 mins)

in 11st Rio de Janeiro International Film Festival

Adrift

Choi Voi

by Bui Thac Chuyen

(Vietnam/ France, 2009, 110 mins)

in 66th Venice International Film Festival

Hadewijch

Hadewijch

by Bruno Dumont

(France, 2009, 105 mins)

in 34th Toronto International Film Festival

Katia's Sister

Het zusje van Katia

by Mijke de Jong

(The Netherlands, 2008, 85 mins)

in 25th Troia FesTroia - International Film Festival

Lourdes

Lourdes

by Jessica Hausner

(Austria/ France/ Germany, 2009, 96 mins)

in 66th Venice International Film Festival

Devil's Town

Djavolja varos

by Vladimir Paskaljevic

(Serbia, 2009, 82 mins)

in 22nd Panorama of European Cinema Festival

Honeymoons

Medeni mesec

by Goran Paskaljevic

(Serbia/ Albania, 2009, 95 mins)

in 54th Valladolid International Film Festival

Versailles

Versailles

by Pierre Schoeller

(France, 2008, 102 mins)

in 38th Molodist International Film Festival

Kick Off

Kick Off

by Shawkat Amin Korki

(Iraq/ Iran/ Japan, 2009, 81 mins)

in 14th Pusan International Film Festival

A Moment in June

Na Khanarak

by O. Nathapon

(Thailand, 2008, 106 mins)

in 19th Oslo Films From The South

Reverse

Rewers

by Borys Lankosz

(Poland, 2009, 99 mins)

in 25th Warsaw Film Festival

Disco And Atomic War

Disko ja tuumasõda

by Jaak Kilmi

(Estonia, 2009, 80 mins)

in 13rd Black Nights Film Festival

Go Get Some Rosemary

Go Get Some Rosemary

by Ben Safdie

(USA/ France, 2009, 100 mins)

in 33rd Cairo International Film Festival

Northless

Norteado

by Rigoberto Pérezcano

(Mexico/ Spain, 2009, 95 mins)

in 11st International Film Festival Bratislava

Room and a Half

Poltory komnaty ili sentimentalnoe puteshestvie na rodinu

by Andrey Khrzhanovsky

(Russia, 2009, 130 mins)

in 25th Haifa International Film Festival

Francesca

Francesca

by Bobby Paunescu

(Romania, 2009, 94 mins)

in 47th Gijón International Film Festival

Go Get Some Rosemary

Go Get Some Rosemary

by Ben Safdie

(USA/ France, 2009, 100 mins)

in 20th Ljubljana International Film Festival

The Mouth of the Wolf

La bocca del lupo

by Pietro Marcello

(Italy/ France, 2009, 68 mins)

in 27th Torino Film Festival

Precious

Precious

by Lee Daniels

(USA, 2009, 110 mins)

in 20th Stockholm International Film Festival

Without Name

Sin Nombre

by Cary Joji Fukunaga

(Mexico/ USA, 2009, 96 mins)

in 20th Stockholm International Film Festival

Medal of Honour

Medalia de Onoare

by Calin Peter Netzer

(Romania/ Germany, 2009, 104 mins)

in 50th Thessaloniki International Film Festival

Harragas

Harragas

by Merzak Allouache

(Algeria/ France, 2009, 95 mins)

in 6th Dubai International Film Festival

A Fly in the Ashes

La mosca en la ceniza

by Gabriela David

(Argentina, 2009, 98 mins)

in 14th International Film Festival of Kerala

Train in the Tenth Floor

Patham Nilayile Theevandi

by Joshy Mathew

(India, 2009, 102 mins)

in 14th International Film Festival of Kerala

Sunrise/Sunset

Shrouq/Ghroup

by Mohammad Al-Dhahri

(Saudi Arabia, 2009, 28 mins)

in 6th Dubai International Film Festival

Here & There

Tamo i Ovde

by Darko Lungulov

(Serbia, 2009, 85 mins)

in 15th Cinéma Tous Ecrans