Festival Awards

There Will Be Blood

There Will Be Blood

by Paul Thomas Anderson

(USA, 2007, 158 min)

in

The Sky, the Earth and the Rain

El cielo, la tierra y la lluvia

by José Luis Torres Leiva

(Chile, 2008, 110 mins)

in 37th Rotterdam International Film Festival

The Secret of the Grain

La graine et le mulet

by Abdellatif Kechiche

(France, 2007, 151 mins)

in 64th Venice International Film Festival

Go With Peace, Jamil

Ma salama, Jamil

by Omar Shargawi

(Denmark, 2008, 90 mins)

in 31st Goteborg International Film Festival

4 Months, 3 Weeks and 2 Days

4 luni, 3 saptamani si 2 zile

by Cristian Mungiu

(Romania, 2007, 113 mins)

in 60th Cannes Film Festival

Santa Fe Street

Calle Santa Fe

by Carmen Castillo

(Chile/ France/ Belgium, 2007, 163 mins)

in 5th Mexico City International Contemporary Film Festival

Foul Gesture

Foul Gesture

by Tzahi Grad

(Israel, 2006, 100 mins)

in 25th Miami International Film Festival

Shakespeare and Victor Hugo's Intimacies

Intimidades de Shakespeare y Victor Hugo

by Yulene Olaizola

(Mexico, 2008, 83 mins)

in 23rd Fribourg International Film Festival

Lake Tahoe

by Fernando Eimbcke

(Mexico, 2008, 89 mins)

in 58th Berlinale

Mermaid

Rusalka

by Anna Melikyan

(Russia, 2007, 115 mins)

in 58th Berlinale

Salad House

Salata baladi

by Nadia Kamel

(Egypt/ Switzerland/ France, 2007, 105 mins)

in 10th Mumbai Documentary Film Festival

Shahida — Brides of Allah

Shahida

by Natalie Assouline

(Israel, 2008, 76 mins)

in 58th Berlinale

Be Like Others

by Tanaz Eshaghian

(Canada/ USA/ UK/ Iran, 2008, 74 mins)

in 10th Thessaloniki Documentary Festival

The Path

El camino

by Ishtar Yasin

(Costa Rica/ France, 2008, 90 mins)

in 23rd Guadalajara Film Festival

The Lovers From Axos

Oi erastes tis Axou

by Nicos Ligouris

(Greece, 2007, 92 mins)

in 10th Thessaloniki Documentary Festival

Seamstresses

ШИВАЧКИ / Shivachki

by Lyudmil Todorov

(Bulgaria, 2007, 95 mins)

in 12nd Sofia International Film Festival

With the Girl of Black Soil

Geomen tangyi sonyeo oi

by Jeon Soo-il

(Korea, 2007, 90 mins)

in 22nd Fribourg International Film Festival

Nadzieja

Nadzieja

by Stanislaw Mucha

(Poland/ Germany, 2007, 101 mins)

in 9th Lecce Festival of European Cinema

Summer Book

Tatil Kitabi

by Seyfi Teoman

(Turkey, 2007, 92 mins)

in 27th Istanbul International Film Festival

Hunger

by Steve McQueen

(UK, 2008, 96 mins)

in 61st Cannes Film Festival

Eldorado

by Bouli Lanners

(Belgium/ France, 2008, 80 mins)

in 61st Cannes Film Festival

Delta

Delta

by Kornel Mundruczo

(Hungary/ Germany, 2008, 92 mins)

in 61st Cannes Film Festival

Refrains

Refreny

by Viola Sowa

(Poland, 2008, 13 mins)

in 48th International Short Film Festival Cracow

Mirush

Blodsbånd

by Marius Holst

(Norway, 2007, 100 mins)

in 24th Troia FesTroia - International Film Festival

Salt of This Sea

Milih min hadha al bashir

by Annemarie Jacir

(Palestine/ Belgium/ France, 2008, 109 mins)

in 10th CineFan Festival of Asian and Arab Cinema

Good Cats

Hao Mao

by Ying Liang

(China, 2008, 108 mins)

in 17th Brisbane International Film Festival

Blind Loves

Slépe Lásky

by Juraj Lehotský

(Slovakia, 2008, 77 mins)

in 10th Motovun International Film Festival

Ezra

by Newton I. Adauka

(Nigeria/ France, 2007, 103 mins)

in 11st Zanzibar International Film Festival

Inland

Gabbla

by Tariq Teguia

(Algeria, 2008, 140 mins)

in 65th Venice International Film Festival

Gitmek: My Marlon and Brando

Gitmek: Benim Marlon ve Brandom

by Hüseyin Karabey

(Turkey, 2008, 93 mins)

in 25th Jerusalem Film Festival

The Karamazov Brothers

Karamazovi

by Petr Zelenka

(Czech Republic, 2008, 110 mins)

in 43rd Karlovy Vary Film Festival

The Tour

Turneja

by Goran Markovic

(Serbia, 2008, 102 mins)

in 31st Montreal World Film Festival

Home

by Ursula Meier

(Switzerland/ France/ Belgium, 2008, 98 mins)

in 26th Reykjavik International Film Festival

Buick Riviera

by Goran Rusinovic

(Croatia/ Bosnia/ Herzegovina, 2008, 86 mins)

in 12nd Sarajevo Film Festival

The Headless Woman

La mujer sin cabeza

by Lucrecia Martel

(Argentina/ France/ Spain/ Italy, 2008, 87 mins)

in 10th Rio de Janeiro

Andalucia

by Alain Gomis

(France, 2007, 90 mins)

in 22nd Riga Arsenals

Vogelfrei

by Janis Kalejs

(Latvia, 2007, 95 mins)

in 22nd Riga Arsenals

Bullet in the Head

Tiro en la cabeza

by Jaime Rosales

(Spain, 2008, 85 mins)

in 56th Donostia-San Sebastian

24 City

Er shi si cheng ji

by Jia Zhang-Ke

(Hong Kong/ China/ Japan, 2008, 112 mins)

in 18th Oslo Films from the South Festival

Three Blind Mice

Three Blind Mice

by Matthew Newton

(Australia, 2008, 94 mins)

in 51st BFI London Film Festival

Versailles

Versailles

by Pierre Schoeller

(France, 2008, 102 mins)

in 39th Molodist International Film Festival

The Investigator

A nyomozó

by Attila Gigor

(Hungary/ Sweden/ Ireland, 2008, 107 mins)

in 24th Warsaw Film Festival

Our Beloved Month of August

Aquele querido mès de agosto

by Miguel Gomes

(Portugal, 2008, 147 mins)

in 46th Viennale

Four Nights with Anna

Cztery noce z Anna

by Jerzy Skolimovski

(Poland, 2008, 87 mins)

in 21st Athens Panorama of European Cinema

The Desert Within

Desierto Adentro

by Rodrigo Pla

(Mexico, 2008, 110 mins)

in 24th Haifa International Film Festival

The Window

La ventana

by Carlos Sorin

(Argentina/ Spain, 2008, 85 mins)

in 53rd Valladolid International Film Festival

Jalainur

Zha lai nuo er

by Ye Zhao

(China, 2008, 92 mins)

in 13rd Pusan International Film Festival

The Kings of the Time

Aja meistrid

by Mait Laas

(Estonia, 2008, 72 mins)

in 12nd Black Nights Film Festival, Tallinn

Well Kept Secrets — Athanassia

Kala krymmena mystika, Athanasia

by Panos Karkanevatos

(Greece/ USA/ The Netherlands/ Belgium, 2008, 100 mins)

in 49th Thessaloniki International Film Festival

Return to Hansala

Retorno a Hansala

by Chus Gutiérrez

(Spain, 2008, 95 mins)

in 32nd Cairo International Film Festival

At the River

U reki

by Eva Neyman

(Ukraine, 2007, 84 mins)

in 4th Pécs

Una semana solos

Una semana solos

by Celina Murga

(Argentina, 2008, 110 mins)

in 46th Gijón International Film Festival

Tony Manero

by Pablo Larrain

(Chile/ Brazil, 2008, 97 mins)

in 26th Torino Film Festival

Under the Bombs

Sous les bombes

by Philippe Aractingi

(Lebanon/ France/ UK/ Belgium, 2007, 98 mins)

in 10th Bratislava International Film Festival

Borderline

by Lyne Charlebois

(Canada, 2008, 110 mins)

in 57th Mannheim-Heidelberg

Lucky Red Seeds

Manjadikkuru

by Anjali Menon

(India, 2008, 120 mins)

in 13rd Kerala International Film Festival

Postcards from Leningrad

Postales de Leningrado

by Mariana Rondon

(Venezuela, 2007, 85 mins)

in 13rd Kerala International Film Festival

Parking

Ting Che

by Chung Mong-hong

(Taiwan, 2008, 112 mins)

in 45th Taipei Golden Horse Film Festival

Masquerades

Mascarades

by Lyes Salem

(Algeria, 2008, 94 mins)

in 5th Dubai International Film Festival